Abanın kadri yağmurda bilinir.

Atanur tarafından tarihinde yayınlandı

Abanın kadri yağmurda bilinir

Abanın kadri yağmurda bilinir. atasözü, atasözü ve anlamı, atasözünün anlamı, atasözünün açıklaması, TDK atasözleri sözlüğü kısa anlamı, atasözü ve anlamı içinde geçen kelimeler ve anlamları.


Abanın kadri yağmurda bilinir.

Anlamı

Abanın kadri yağmurda bilinir : Bir şeyin gerçek değeri, ancak ona çok ihtiyaç duyulduğu zaman iyi anlaşılır.

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün açıklaması ve görseller

Gündelik hayatta kullandığımız araçların değerini sahip olduğumuz yada ihtiyacımızı karşıladığı sürece pek bilmeyiz. Hatta bu araçlardan bazıları görünümleri veya farklı özellikleri nedeniyle rahatsız edeci gelebilir ve gereksizmiş gibi düşünülür.

Atasözü içinde geçen aba bu nitelikte olan bir giysidir. Kepenek olarak da bilinen bu giysiyi çobanlar zor hava şartlarından korunmak için kullanırlar. Onlar için gerekli ve değerli bir giysidir. Kalınca yapısı sebiyle normal zamanlarda giyilmesi, taşınması insana sıkıntı verebilir ancak yağmur, kar gibi zor koşullarda ise giyen kişiyi korur.

İhtiyaç duymadığımız zamanlarda değerini pek bilmediğimiz yada anlayamadığımız bu araçların gerçek değerlerini ihtiyacımız olduğunda ve yanımızda bulunmadığında gerçek değerini anlarız. Normal zamanda verdiği rahatsızlıktan ötürü kepeneğini yanında taşımayan bir çoban yağmurda ıslandığında yaptığı hatasını ve kepeneğinin değerini anlar.

Eski zamanlarda yaşayan insanlar günümüzden daha farklı araç gereçlere ihtiyaç duyuyordu. Zamanla insan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları karşılayan araçlar değişti. Günümüzde bir çok insan aba, kepenek gibi giysilere ihtiyaç duymuyor.

Günümüzde insanların gündelik ihtiyaçları değişti ve farklı araç gereçler kullanıyor. Şarj aletinin kıymeti batarya bitince anlaşılır 🙂

Günümüzden kullanılan çizme ve şemsiye gibi basit gereçler ile örneklersek, yine durum aynı ve değerleri yağmur yağmadan pek anlaşılmaz. Yağmur yağdığı zaman ise aranan, değerli araçlar olurlar. Bunun gibi basit gereçlerin değerleri ancak ihtiyaç hali doğduğunda anlaşılır.

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü ile alakalı görseller.

Abanın kadri yağmurda bilinir. Çizme şemsiye yağmur.

Çizme ve şemsiye gibi basit gereçlerin değeri yağmur yağmadan anlaşılmaz.

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü ve anlamı içinde geçen kelimeler

Kelimelere tıklayarak anlamlarına ulaşabilirsiniz.

İlgili kelimeler

~Aba ~Kadir ~Kadrini bilmek


Türk Atasözleri / Atasözü / Abanın kadri yağmurda bilinir.

1 yorum

Değişim , Dünya , Pazarlama – Ferit Aybar Akademi · 31/05/2019 15:13 tarihinde

[…] Sanırım atalarımızın  o meşhur sözünü tekrar hatırlamak lazım; “Abanın kadri yağmurda bilinir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir